Sublimasyonla kaliteli baskinin 3 ana faktoru

Sublimasyonla kaliteli baskinin 3 ana faktoru

Düz bir ısıtma plakalı geniş formatlı termo presler söz konusu olduğunda, kalıcı termal transfer kalitesinin bağlı olduğu üç önemli parametre ön plana çıkar:

  • Eşit dağılımlı ısıtılması.
  • Uzun yıllar süren çalışmada herhangi bir sıcaklıkta plaka geometrisinin muhafaza edilmesi.
  • Isıtma plakasının basıncının yeterli olması.

Bu üç faktör bu makalede ele alınacaktır.

LEVHA TÜM YÜZEYİN EŞİT DAĞILIMLI ISITILMASI

Bilindiği gibi, süblimasyon baskısı yaklaşık 200 ° C'lik bir sıcaklıkta gerçekleşir ve bu sıcaklığın ısıtma plakasının tüm alanı boyunca değişmeden kalması çok önemlidir.

Bu durum korunmuyorsa bir baskıyla ne olur? Plakanın bir kısmı diğerlerinden daha düşük ısıtılmışsa bu yerde istediğiniz renk daha açık olacaktır, bu da ürünün hurdaya çıktığı anlamına gelir. Plakanın herhangi bir bölümünün aşırı derecede ısınması durumunda renk söner, zira aşırı ısındığında süblimasyon mürekkebi rengi kaybedecek ve daha hafif hale gelecektir.

Tek kelimeyle, eşit dağılımlı ısıtma çok önemlidir. Bastırılan plakanın eşit dağılımlı bir şekilde ısıtılmasına nasıl ulaştığımızı söyleyelim.

ae 151 heatpanel

Termal preslerimizdeki ısıtma elemanları, plaka alanının yüzde 60'ını kaplar ve ısı dağılımının yavaşlığını ve kenarlardaki hızlı soğutma dikkate alınarak yerleştirilen yerlerde bulunur. Isıtma plakasının dış çevre bölgesine artan sayıda ısıtıcı takıyoruz ki bu yerlerde ısınma eksikliğini telafi ediyorlar. Ortada, tam tersine, daha az ısıtıcı takıyoruz, çünkü ısı plakanın merkezine dağıtılır.

Bilindiği gibi, alüminyumun ısıl iletkenliği, çeliğin ısıl iletkenliğinden dört kat daha yüksektir. Böylece, ısıtma elemanları doğru yerlerde bulunuyorsa, ısıtma plakasının yüzeyinde oluşturulan termal noktalar plakanın kalınlığında daha da yayılıyor ve çalışma yüzeyinde yüksek kaliteli baskı için gerekli olan eşit bir sıcaklık elde ediliyoruz.

LEVHA GEOMETRİSİNİN KORUMA

Alüminyum sadece olağanüstü ısı iletkenliğine değil, aynı zamanda yüksek doğrusal ısı genişlemesi katsayısına sahiptir. Isıtıldığında, özellikle geniş formatlı düz preslerde levhaların boyutlarıyla uğraştığımızda, bu metal büyük ölçüde genişler. Ölçümlerimize göre, 20 dereceden 200 dereceye arasında ısıtma ile 1x1.5 metre ölçülerinde bir alüminyum tabaka uzun kenarı boyunca 10 milimetre kadar artar!

Bu özelliği ısıtma levhasını termo basma tabanına yerleştirmede özel bir yaklaşım gerektirir. Sıkı sabitleme durumunda, ısıtmadan genleşme sebebiyle hem levha hem de çerçevede deformasyonu oluşacaktır.

ae 151 bracing

Geliştirme aşamasında, ısıtma plakasını bağımsız olarak sabitlemek için kendi tescilli sistemimizi yarattık: ısıttığınızda, bir yatak biçiminde engellerle karşılaşmadan serbestçe genişlediği için deformasyonun durumu yarattı. Bu durumda, basit ve güvenilir bir esnek çelik askı sistemi çalışır.

Fakat plaka deformasyona neden olan bir başka kuvvetten etkilenir. Baskı masasına gelen kuvvetli baskının bir sonucu olarak, vücuda eğilme eğilimi gösterir. Isıtma plakası içeri doğru içe doğru basılırsa, basılan görüntünün parlak bir noktası baskının merkezinde görünecektir. Termo preslerimiz, en kuvvetli basınca rağmen plakanın bükülmesine izin vermeyen özel sınırlamaları kullanır.

ae 151 frame

Böylece, süspansiyon sistemimiz ve sınırlayıcılarımız sayesinde, yatay düzlemdeki ısıtma plakası, ısıtıldığında genişler ve herhangi bir engelle karşılaşmadan soğurken daralır. Dikey düzlemde plaka hiçbir zaman "asmaz", çünkü sürekli olarak birkaç noktada yukarı çeken kuvvetten etkilenir ve aynı zamanda kısıtlamalardan dolayı içe doğru içbükey olmayacaktır.

BASINÇLİ YETERLİ KUVVET

Süblimasyon kağıdını kumaşa bastırmak bile nitel termal transfer için gerekli şarttır. Kararlı yazdırma için, baskılı alt tabakanın yeterince sağlam olması gerekir - bu, kağıdı kumaşa karşı kuvvetli bir şekilde zorlamak için kullanılan tek yöntemdir. THOR 151 modelinde, ısıtma plakasının 15.000 cm2'lik bir alana sahip olduğunu ve bu durumda cm2 başına 250 gramlık bir basıncı sağladığını düşünürsek. Tüm ısıtma plakasına etki eden orta yol silindirinin ağırlığına eşit bir yük gerekli olacaktır.

ae 151 automatic

THOR termal presleri, ısıtıcı plaka alanının cm2 başına 250 grama kadar basınç üreten güçlü pnömatik silindirlerle donatılmıştır - bu da contanın yüksek kalitede olacağı anlamına gelmektedir.

 

Автор: ThorPress